صرف کردن افعال زبان انگلیسی در زمان حال ساده

زمان حال ساده در انگلیسی / حسام آکادمی

زمان حال ساده در انگلیسی / حسام آکادمی

درس پانزدهم : صرف کردن افعال در زمان حال ساده

 

به درس ۱۵ از مجموعه آموزش های گرامر آکادمی زبان حسام گودرزی خوش آمدید. دراین درس قصد داریم در مورد نحوه صرف کردن افعال در زمان حال ساده صحبت کنیم.

در شکل قدیمی تر از زبان انگلیسی (انگلیسی ۵۰۰ سال پیش و قبل تر) همه افعال دقیقا صرف می شدند. در طول زمان اما این صرف شدن کمتر و کمتر شد تا اینکه امروزه تنها بخشی بسیار جزئی از آن باقی مانده است. برای درک عمیق بهتر است به جدول صرف یک فعل در زمان حال ساده نگاه کنیم:

شخص نحوه صرف فعل ترجمه فارسی
اول شخص مفرد

 I want

من می خواهم
دوم شخص مفرد

 You want

تو می خواهی
سوم شخص مفرد

 He wants

 She wants

 It wants

او/آن می خواهد
اول شخص جمع

 We want

ما می خواهیم
دوم شخص جمع

 You want

شما می خواهید
سوم شخص جمع

 They want

آنها می خواهند

 

با یک نگاه ساده به جدول متوجه می شوید که تنها حالتی که صرف فعل در آن صورت می گیرد سوم شخص مفرد است. در سوم شخص مفرد برای هر سه جنسیت مذکر، مونث و خنثی باید فعل را به نحوی متفاوت صرف کنیم.

 

نحوه صرف کردن افعال در زمان حال ساده

نحوه صرف کردن افعال در زمان حال ساده / آکادمی زبان حسام گودرزی

قواعد صرف افعال در زمان حال ساده

قاعده کلی برای صرف افعال در زمان حال ساده این است که تنها در حالت سوم شخص مفرد (he, she, it) به آخر فعل –s اضافه می کنیم. این موضوع برای همه افعال انجام می شود، اما ۲ استثنای کوچک دارد (در واقع استثنایی سوم هم وجود دارد که بعدا به آن اشاره خواهیم کرد)

۱- اگر فعل به یکی از حروف a یا o و یا ترکیب حروف sh یا ch ختم شود به جای –s باید به فعل –es اضافه کرد. به مثال زیر توجه کنید (به معنای افعال در این مثال ها نیازی نداریم):

 

do – he does

go – he goes

wash – she washes

catch – she catches

 

 

 

۲- اگر فعل به y ختم شود و قبل از y حرف بی صدا باشد، پیش از اضافه کردن –s باید y را حذف کرده و به جای آن –ie- بگذاریم. به مثال زیر توجه کنید:

worry – he worries

bury – she buries

try – He tries

البته همانطور که گفته شد این کار تنها در صورت انجام می شود که پیش از y حرف بی صدا داشته باشیم. اگر پیش از y حرف صدادار آمده باشد دیگر y حذف نمی شود. به مثال زیر دقت کنید:

play – he plays

 

نکته ۱: ما قبلا نحوه صرف فعل be را در زمان حال ساده یاد گرفته بودیم. این فعل کاملا بی قاعده صرف می شد، اما باید بدانید که نحوه صرفی که برای این فعل یاد گرفتید تنها در زمان حال درست است.

نکته ۲: انگلیسی یک فعل بی قاعده دیگر هم دارد (فعل have) که در درس های بعد آن را بررسی می کنیم.

 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید