آزمون EPT دانشگاه آزاد

آزمون زبان انگلیسی ( English Proficiency Test ) EPT ویژه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است و توسط همین دانشگاه به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان برگزار می‌گردد. تمامی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد در صورت نداشتن مدرک آزمون‌های زبان انگلیسی بین المللی همچون TOEFL & IELTS ، موظف به شرکت در آزمون EPT و کسب حداقل نمره قبولی در این آزمون هستند. منابع آزمون EPT مشابه منابع آزمون‌های زبان انگلیسی بین المللی می‌باشد با این تفاوت که سطح سوالات مطرح شده در آزمون EPT از سطح ساده‌تری برخوردار است. داوطلبین می‌توانند با استفاده از سوالات EPT با سطح سوالات این آزمون آشنا شوند. لازم به ذکر است اعتبار این آزمون ۲ سال بوده و تنها برای دانشگاه آزاد معتبر می‌باشد.

نمره قبولی آزمون EPT

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ضوابط این دانشگاه می‌توانند به دو صورت در آزمون جامع شرکت کنند.

یا باید حداقل نمره قبولی (۵۰۰) را در آزمون EPT کسب کنند و وارد آزمون جامع شوند. یا نمره مشروط (۴۰۰) را به دست آورند و در آزمون جامع شرکت کنند و در فرصتی دیگر نمره قبولی زبان را کسب کنند.

بخشنامه سهمیه ایثارگران در آزمون EPT

طی این بخشنامه، ایثارگران عزیز می‌توانند با احتساب ۱۰ نمره تخفیف، حدنصاب این آزمون را کسب کنند، به عبارت دیگر، معیار نمره مشروطی نمره (۳۰۰) و معیار نمره قبولی( ۴۰۰) خواهد بود.

لازم به ذکر است که نمره این آزمون گاها از ۱۰۰۰ نمره و گاهی از ۱۰۰ نمره مطرح می‌شود. سامانه آزمون ای پی تی نمرات را بر حسب عددی از ۱۰۰۰ اعلام می‌کند.

ساختار آزمون EPT

این آزمون در ۳ بخش واژگان، گرامر و درک مطلب، داوطلبان را در مدت ۱۴۰ دقیقه مورد سنجش قرار می‌دهد.

Vocabulary (واژگان)

این بخش در آزمون EPT  شامل ۲۵ سوال می‌باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه ها گزینه ی صحیح را مشخص نماید.

سوالی که خیلی از داوطلبین از این قسمت دارند این است که آیا با دانش گرامری، می‌توان به گزینه صحیح رسید؟ پاسخ این سوال خیر است، چراکه گزینه‌ها بصورتی طراحی می‌شوند که تنها با استفاده دانش واژگان خود می‌‌توانید به آنها پاسخ دهید.

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ به میزان بسیار اندکی توانسته باعث افزایش نمره آنها در این آزمون شود، چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که الزاما از این منابع سوال طرح شود.

لذا به داوطلبین پیشنهاد می‌شود بسته آموزش ۸۰۰ واژگان پر تکرار و برنامه هفتگی به یادسپاری استاد گودرزی را دنبال کنند تا بتوانند به راحتی و به شیوه ای نظام مند دایره لغات خود را برای این آزمون افزایش دهند.

Grammar (گرامر)

قسمت اول از سوالات گرامر دارای ۲۵ سوال تستی بوده و از داوطلب درباره دانش گرامری او سوال می‌پرسد. پیش از آذرماه ۹۷ سوالات گرامر بصورتی طراحی می‌شد که در هر سوال، زیر چهار عبارت خط کشیده بود که می‌بایست کلمه یا عباراتی که از لحاظ گرامری دارای اشکال بودند انتخاب می‌شدند.

بخش دوم گرامر این آزمون که دارای ۱۵ سوال است به نحوی که جملاتی کامل به عنوان گزینه‌ها به شما ارائه می‌گردد که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می‌باشد و داوطلب این گزینه را به عنوان گزینه مربوطه انتخاب می‌کند.

Reading (درک مطلب)

در بخش سوم که دارای ۲۰ سوال است لازم است داوطلب با مطالعه ۳ الی ۴ متن به سوالات مربوط به هر متن پاسخ صحیح دهد و موضوع این متون اغلب پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود.

پرواضح است داشتن دایره لغات گستره‌تر، می‌توانند در این بخش از آزمون، تعیین کننده باشد.

برای اولین بار آموزش ویدئویی درک مطلب از استاد حسام گودرزی خیال شما را از این بابت راحت می کند و دیگری نیازی نیست همه تخم مرغ ها را در سبد گرامر جمع کنید؛ این اولین باری است که درک مطلب آزمونهای زبان دکتری به صورت ویدئویی و حرفه ای آموزش داده می شوند.

Close Test (درک مطلب با متن ناقص)

آخرین بخش از آزمون بصورتی است که متن داده شده دارای ۱۵ الی ۲۰ جای خالی است که می‌بایست متناسب با گزینه‌های داده شده مفهوم جملات را به درستی کامل کنید.

برای پاسخ به سوالات این بخش، علاوه بر واژگان و گرامر لازم است ترفندها و ساختارهای مهم را نیز فرابگیریم؛ آموزش ویدئویی کلوز تست برای اولین بار در ایران توسط استاد حسام گودرزی شما را در این مهم یاری می دهد تا نه تنها با اعتمادبنفس در جلسه آزمون حاضر شوید بلکه به فکر گرفتن درصدهای بالا نیز باشید؛

منابع آزمون EPT دانشگاه آزاد

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه میان تمام رشته‌ها و گرایش‌ها مشترک است، متن‌ها و لغات مورد سوال بصورت عمومی بوده و از رشته‌ و زمینه خاصی طرح نمی‌شوند. این امر باعث می‌شود تا داوطلبان با فراگیری زبان عمومی و واژگان پرتکرار، به راحتی بتوانند بر مباحث این آزمون مسلط شوند.

۱- Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)

۲- Barron’s Essential Words for TOEFL

۳- ۱۱۰۰ Words You Need to Know

۴- ۵۰۴ Essential Words

۵- TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

اگرچه مرکز آزمون دانشگاه آزاد، منابع آزمون EPT را از کتب رایج معرفی کرده است، در ادامه قصد داریم به دو منبع اصلی که داوطلبین گرامی برای قبولی در آزمون EPT نیاز دارند، بپردازیم:

دوره جامع گرامر کنکور زبان دکترا

بی شک داوطلبین دکترا دانشگاه آزاد، قبلا سابقه کنکورهای مختلف را داشته اند و می‌دانند برای کسب قبولی در آزمون‌ها، موثرترین راه و روش، اطلاع از سبک و سیاق سوالات مطرح شده در دوره‌های گذشته می‌باشد.

آزمون EPT نیز از این قاعده مستثنا نبوده و داوطلبین در دوره‌های گذشته توانستند، با تمرکز بر روی سوالات آزمون ای پی تی، به راحتی به نمره قبولی دست پیدا کنند.

داوطلبین با فراگیری دوره جامع گرامر آزمون EPT که توسط استاد حسام گودرزی تدوین و تدریس شده است، بیش از ۹۰۰ تست را از دوره‌های قبل به تقکیک مبحث و موضوع مورد بررسی قرار داده و قادر خواهند بود تا بیش از ۹۵ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهند.

تجربه و رضایت داوطلبینی که از این دوره استفاده کرد‌ه‌اند بیانگر این است که تمام نکات گفته شده در هر دوره از آزمون، نه تنها بصورت خلاصه و روان در دوره تدریس شده بلکه با تحلیل و بررسی تست‌های مشابه ادوار گذشته، به راحتی و با صرف کمترین زمان به تسلط کافی رسیده‌اند.

این امکان برای داوطلبین گرامی فراهم شده است که دو فصل از این دوره را بصورت رایگان مشاهده کنند و با بررسی دقت و روش تدریس، اقدام به تهیه آن کنند.

همچنین داوطلبین گرامی می‌توانند در دوره‌های حضوری و غیر حضوری آموزش مهارت گرامر شرکت کرده تا بتوانند با تسلط بیشتر در آزمون EPT به موفقیت دست پیدا کنند. می‌توانید جدول کلاس‌ها را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

شیوه یادگیری واژگان EPT

دراین بخش هم با نوآوری بسیار ویژه ای از استاد گودرزی رو به روهستیم؛ ۸۰۰ واژه در قالب روش ۵۰ در ۱۵ آموزش داده می شوند تا بدون نگرانی و صرف وقت برای مطالعۀ ۲۰۰۰ لغت که در سایر کتاب ها صرفاً جمع آوری می شوند، لغات پرتکرار و کاربردی را در کمترین زمان ممکن فرا بگیرید.

ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

داوطلبین گرامی می‌توانند جهت ثبت‌نام آزمون EPT از طریق سامانه ثبت‌نام آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد اقدام کنند.

هزینه آزمون EPT مطابق با آخرین بخشنامه ۸۰ هزار تومان می‌باشد.

محل برگزاری آزمون EPT

مرکز آزمون EPT در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، رشت، یزد و همدان در حال برگزاری این آزمون می‌باشند.

زمان ثبت‌نام  آزمون EPT

دریافت کارت ورود آزمون EPT

بر اساس اطلاعیه سامانه ثبت‌نام آزمون EPT، داوطلبین می‌توانند از روز سه‌شنبه قبل از هر آزمون، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.

اعلام نتایج آزمون EPT ای پی تی

داوطلبین می‌توانند نتایج آزمون EPT را پس از ۵ روز از طریق سامانه آزمون ای پی تی (EPT) دریافت کنند.