آزمون MHLE  آزمون عمومی زبان انگلیسی مربوط به وزارت بهداشت و درمان

آزمون MHLE مخفف (Ministry of Health Language Exam) می باشد.آزمون MHLE در واقع آزمون عمومی زبان انگلیسی مربوط به وزارت بهداشت و درمان است. این آزمون مخصوص دانشجویانی است که متقاضی شرکت در دوره دکتری PHD و دکترای تخصصی مربوط به رشته های علوم پزشکی هستند. همچنین دانشجویان شاخه های زیر گروه علوم پزشکی و یا زیست شناسی نیز که تمایل به شرکت در دوره دکتری دارند لازم است که در این آزمون شرکت کرده و نمره قابل قبول ارائه دهند. گواهی آزمون MHLE ، در زمان مصاحبه دکتری و یا قبل از برگزاری آزمون جامع دکتری، توسط کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قابل پذیرش و معتبر می باشد. مدرک این آزمون برای دانشگاه‌های ایران تا ۲ سال معتبر است.

نمره قبولی در آزمون MHLE

بر اساس مصوبه سال ۹۸ ، نمره قبولی در این آزمون از ۵۵ به ۶۰ افزایش یافته و همچنین نمره مشروطی نیز از ۴۹ به ۵۴ رسیده است که لازم است داوطلبان گرامی، با توجه به این تغییر در نمرات قبولی، آمادگی خود را برای این آزمون افزایش دهند.

ساختار سوالات آزمون MHLE

از لحاظ ساختار، آزمون MHLE خیلی شبیه به آزمون زبان MSRT بوده سطح آن در حد آزمون زبان تافل می باشد. این آزمون از ۱۰۰ نمره است که در مدت زمان ۹۰ دقیقه می‌بایست به سوالات آن پاسخ داده شود. این آزمون بدون احتساب نمره منفی است به همین دلیل به داوطلبان توصیه می‌کنیم که به همه سوالات پاسخ دهند.

این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:

  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سوال شنیداری

این بخش از آزمون از چند بخش تشکیل شده است که شامل مونولوگ و یا دیالوگ بین چند نفر (معمولا ۲ نفر) با لهجه آمریکایی است که پس از پایان هربخش، داوطلب به سوالات مربوطه پاسخ دهد.

  • واژگان، گرامر و ساختار (vocabulary, Structure and Written Expression) شامل ۴۰  تست

شامل ۲۰ سوال لغت و ۲۰ سوال مربوط به گرامر می باشد. این بخش از آزمون دارای ۲ تیپ سوال است، بخش اول دارای سوالات ۴ گزینه ای و بخش دوم دارای متن‌هایی که دارای ۴ عبارتی است که زیر آن خط کشیده شده و از ۱ تا ۴ شماره گذاری شده‌است و لازم است که هرکدام از گزینه‌ها که از لحاظ گرامر غلط است انتخاب شود.

  • مهارت درک مطلب (reading comprehension) شامل ۳۰ تست

این بخش آزمون معمولا دارای ۴ بخش آکادمیک و دانشگاهی بوده که این متون غالبا در زمینه‌های Health & Medical می‌باشد. در نتیجه داشتن دایره لغت فراگیر بخصوص در حوزه پزشکی بسیار تعیین کننده خواهد بود.

تفاوت آزمون MHLE و MSRT

به داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی پیشنهاد می‌شود که بهتر است در آزمون MHLE شرکت کنند چراکه متون مورد سوال در این آزمون در حیطه تخصصی همین رشته‌هاست و دانش لغات تخصصی در این زمینه‌ها می‌تواند امتیاز برتری شما با سایر شرکت‌کنندگان باشد.

همچنین داوطلبانی که قصد دارند در آزمون دکتری تخصصی در دانشگاه دولتی و آزاد شرکت کنند، توصیه می‌شود که در آزمون MSRT شرکت کنند به دلیل اینکه آزمون MHLE توسط دانشگاه آزاد معتبر دانسته نمی‌شود و لازم است مدرک MSRT ارائه شود.

مزیت مهمتر آزمون MSRT نسبت به MHLE تعداد دفعات برگزاری آزمون در سال است، آزمون MSRT معمولا بین ۹ الی ۱۰ مرتبه در سال برگزار می‌گردد این درحالی است که آزمون MHLE تنها ۶ مرتبه در سال برگزار می‌گردد.

نحوه ی ثبت‌نام در آزمون MHLE

برای ثبت‌نام در آزمون MHLE لازم است داوطلب دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی, دامپزشکی و یا علوم آزمایشگاهی باشد.

برای ثبت نام و شرکت در این آزمون لازم است با مراجعه به وبسایت مرکز آزمون وزارت علوم به نشانی وب سایت این آزمون اقدام به ایجاد حساب کاربری کنید. برای ثبت نام مدارکی همچون عکس پرسنلی، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، تصویر کارت ملی و صفحه‌ی اول شناسنامه باید در حساب کاربریتان آپلود گردد. پس از بررسی معتبر بودن این مدارک توسط مرکز آزمون، می‌توانید تاریخ و مکان مورد نظر برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

طبق آخرین اطلاعیه، هزینه آزمون ۷۵ هزار تومان است که بصورت آنلاین پرداخت می‌شود.

نتیجه آزمون کمتر از یک هفته منتشر می‌شود و توسط کد رهگیری هرکارنامه، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی قادر به تایید اعتبار و صحت این آزمون هستند.